Опінії

Колонки істориків про історію і довкола

Кулеметні черги на сцені — український театр в час війни

Ці дві вистави зовсім різні за своїм жанром, масштабом і постановкою, написані в різний час, але їх об’єднує інтерпретація режисерів, які намагалися наблизити спектаклі до контексту російської війни проти України.
26.02.2024

Синоніми біженства

Пошук слів для певного досвіду є також способом його проживати. Особливо якщо цей досвід повторюється покоління за поколінням, хвиля за хвилею. За пошуком слів може лежати запит на творення майбутнього.
31.01.2024

Відселяючи тіні

І раптом в голові промайнула думка: пам’ятники треба прибирати разом з п’єдесталами, бо інакше сенсу немає. Сама по собі статуя взагалі ні про що — саме п’єдестал є текстом. 
29.01.2024

Де знайти українських євреїв?

За понад століття життя єврейських студій певні терміни і категорії усталилися так міцно, що сприймаються як належне. Один з них — російські євреї — себто євреї, які мешкали в Російській імперії. Кожен, хто хоч трішки займався історією цих теренів, знає, що здебільшого євреї мешкали в Смузі Осілості, яка охоплювала власне українські губернії.
24.01.2024

Між реалізмом і символізмом

Читаючи український фейсбук, розумієш, що для багатьох сам факт встановлення пам’ятного знаку вже є достатнім. Ми маємо пам’ятати. Тому впізнавана за фотографією фігура вже є достатнім якорем пам’яті. На відміну від алегоричних меморіалів, сенс яких можна не зрозуміти, тут все ясно. І так пам’ять нібито закріплюється краще. 
30.12.2023

Неконвенційне знання у позамовних сферах, або Короткі нотатки на полях однієї паризької конференції

Коли щось і почало відбуватися, то це не «прискорення» подій в Україні, де кожні кілька років стається Майдан і де дев’ять років тому почалося російське вторгення, а процес відкривання України широкими аудиторіями, які на суб’єктивному рівні можуть цілком досвідчувати швидкість руйнування їхньої старої парадигми світу, і в якій до 2022 року не мислили політичну окремішність України. 
28.12.2023

Різдво у Львові 1945 року

Мешканцям міста, які пережили терор двох окупацій, здавалося, що гірше вже не може бути і, можливо, Третя Світова виправить те, що сталося під час перших двох. Різдво 1945 року віддзеркалило той дивний період, коли радянська влада організовувала арешти, але діти і далі співали колядки на вулицях.  
21.12.2023

Між реалізмом і гіперреалізмом

Гіперреальне зображення війни може бути тільки жахливим. Якщо ми відстоюємо цінність створення гіперреалістичних зображень у контексті увічнення війни, варто відповісти на питання, чи погодилися би ми на увічнення в публічному просторі буквально точного зображення героїчної смерті?
18.12.2023

Несправедливість десь — загроза несправедливості всюди

Представники Глобального Півдня визначають неоколоніалізм як опосередковану чи гібридну колонізацію. Однак, російська агресія проти України демонструє їм крихкість світового порядку і змушує задуматися про реальні небезпеки. Показовим тут є досвід Ічкерії, окупація якої підштовхнула росію до нових експансій. Звідси заклики до «транснаціональної співпраці проти імперіалізму», «об’єднанню колишніх колоній» та інші партнерські форми взаємодії.
30.11.2023

Сусіди: українці, євреї, німці та інші у час Голодомору

Тих небайдужих, які у часи Голодомору допомагали людям та рятували їх від голодної смерті, називають Доброчинцями. Український інститут національної пам’яті порівнює їх із Праведниками народів світу, які рятували євреїв під час Голокосту.
27.11.2023
1 2 3 36
міжнародний інтелектуальний часопис