Україна Модерна

// Данило Судин

4 лютого 2016 р. в українських кінотеатрах почався показ фільму "Гра на пониження" (The Big Short). Цю стрічку можна спиймати як повернення до традицій Нового Голівуду - епохи, коли в Голівуді активно цінувалося та просувалося авторське кіно, що не боялося піднімати гострі соціальні питання та проблеми. Цей період розпочався в 1967 р., а завершився на початку 1980-х рр. Одними з тих, хто сприяли занепаду нового Голівуду, були Стівен Спілберг та Джордж Лукас, які показали, що більшим попитом користаються не оригінальні і серйозні кінокартини, а розважальні франшизи (не обов'язково легкі і веселі, але і трилери чи фільми жахів). 

Режисер Адам Мак-Кей зізнався, що намагався зняти фільм, який був серйозним, але комедійним водночас - комедійнішим, ніж фільми Мілоша Формана, але серйознішим, ніж "Хвіст виляє собакою". Проте - попри беззаперечні мистецькі якості - фільм цікавий і кількома ідеями, які важливі для розуміння соціальної реальності. В принципі, це очікувано, адже цей фільм - екранізація бестелера New York Times з ідентичною назвою: The Big Short: Inside the Doomsday Machine авторства Майкла Люіса. Цей твір - non-fiction: про економічну кризу 2008 р. Як і чому вона стала можливою і таки трапилася.

Основна теза феноменологічної соціології загалом та етнометодології зокрема є простою: всі ми є інтуітивними соціологами. Щоб давати собі раду в світі, індивіди повинні володіти навичками соціологічного аналізу оточуючої дійсності. Найкращим прикладом цього є повсякденна розмова: як відбувається передача репліки від одного співрозмовника до іншого, як обирається тема для розмови, як завершується чи починається розмова? Для вирішення цих питань "прості" люди повинні вирішувати складні соціологічні задачі. То навіщо ж тоді потрібна соціологія? Найкраще обґрунтовує її право на існування фраза Рендала Колінза: "Соціологія має бути зрозумілою наукою, але неочевидною". Соціологія повинна постачати "споживачам" ті знання про суспільство, які не є доступними інтуітивним соціологам безпосередньо. Водочас, ці знання мають бути викладеними просто і доступно. Інакше в читача/слухача може скластися враження, що за нагромадженнями складних термінів не ховається жодного сенсу. Якраз навпаки, дуже часто такі "туманні" фрази є сигналом, що співрозмовник нічого конкретного сказати не може, але хоче вдати з себе розумника. 

"Гра на пониження" водночас викриває таку "пташину мову" економіки, але і насміхається з неї. По-перше, режисер показує, що більшість економічних термінів та понять можна пояснити просто - з допомогою доступних і наочних прикладів. А тому всі ці ці CDO, synthetic CDO, транш і так далі - це просто димова завіса, мета якої - заплутати споживача і переконати, що краще самому не розбиратися в хитрощах економіки, а довіритися "експертам". Втім, у фільмі також послідовно висміюються такі експерти. Більшість пояснень складних термінів та понять роблять люди далекі від економіки - поп-зірки, шеф-кухарі тощо. І дійсно, - може запитати глядач, - чим ці експерти відрізняються від професійних економістів? Та нічим! - відповідає режисер. Часто економісти самі не розуміють того, що відбувається.

the-big-shortТакож фільм ілюструє дві важливі соціологічні ідеї: непередбачувані наслідки індивідуальних дій та продуковані ризики (manufactured risks). Перше поняття є більш знайомим соціологам. Вперше про нього задумався в 1930-х рр. Роберт Мертон. Аналізуючи Велику депресію, він виявив, що багато банків сколапсували тому, що люди забрали з них гроші. Причиною, яка спонукала вкладників забирати депозити, було переконання. що банки сколапсують. Роберт Мертон назвав це явище пророцтвом, що самоздійснюється (selffulfilling prophecy): люди вірять в певну хибну інформацію (банки сколапсують), діють відповідно до неї (забирають гроші, щоб не втратити їх), чим призводять до здійснення тієї хибної інформації (банки колапсують). Проте Мертона зацікавила й інша річ - індивідуальні дії в таких "пророцтвах" є цілком раціональними, проте призводять до ірраціональних наслідків [1]. "Гра на пониження" шукає причини кризи 2008 р. в непередбачуваних наслідках індивідуальних дій. Банки почали видавати кредити, повернення яких не було гарантованим, проте ніхто в цьому не бачив проблеми. Яка ж може виникнути проблема, коли дати декілька кредитів людям з непевними чи недостатніми заробітками? Проте коли так роблять майже всі банки, то ситуація стає загрозливою. Раціональні дії - з погляду банківського працівника - привели до катастрофічних наслідків. Адже клерки намагалися збільшити власні прибутки, а якщо видавати більше кредитів, то банк платить такому працівнику премії. То що ж погано станеться від того, що один клерк хоче заробити? Проте коли так роблять всі, починається катастрофа.

the-big-shortПродуковані ризики (manufactured risks) є іншою важливою темою фільму. Якщо раніше суспільства стикалися з природніми ризиками і намагалися їх враховувати (і мінімізувати шкоду від них), то модернізація змінює ситуацію. Тепер основною загрозою для суспільства стає саме ж суспільство. Зокрема, більшість проблем сучасного світу є результатом людської активності: екологічні проблеми, глобальна бідність - ось два типові приклади. Але в такому ж ключі ми можемо сприймати і фінансові кризи. Вони завдають шкоди суспільству, проте є неминучими в соціальній системі. Без фінансової системи модерні суспільства повернулися в домодерний стан. І чим модернішими та ефективнішими стають суспільства, тим більшими є ризики, створені ж ними. Наприклад, Ернандо де Сото вважає, що успішний капіталізм можна розвинути лише в тому випадку, коли існує повний кадастр всієї власності в країні. Тоді рух капіталу є непроблемним: покупець знає, що стає єдиним власником майна (наприклад, нерухомості), а ситуація, що хтось ткож купив це майно, стає неможливою. Проте в умовах існування такого кадастру будь-які фінансові кризи означають, що людина може легко втратити своє майно. Як у випадку кризи 2008 р., коли орендарі будинків, які справно сплачували за оренду, виявилися позбавленими житла, бо їх орендодавець не сплачував кредиту, а тому банк конфіскував його майно. Складніша система стає "провіднішою" для різноманітних ризиків. Криза 2008 р. була страшним ударом для західних держав, проте для України аж такою катастрофою не стала: через нерозвиненість фінансової системи? Проте якщо фінансова система буде ускладнюватися, то все частіше виникатимуть непередбачувані наслідки індивідуальних дій.

"Гра на пониження" піднімає ті питання, які є актуальними в гуманістариці, але робить для ширшої аудиторії. Це доступний, але неочевидний виклад про одну з основних проблем сучасного світу. Чи це не ознаки якісної соціології?

[1] Проблемами непередбачуваних наслідків цікавилися як соціологи (Реймон Будон, Ентоні Ґіденс), так і економісти (Менкур Олсон, Елінор Остром): як поведінка, яка з погляду раціонального індивіда є виграшною, призводить до спільного програшу. 

Думки вголос на Україна модерна - Роздуми про актуальне, дискусії, полеміка

 

 

 

 

 

Книжкова полиця

Антропологія простору. Т. 1. Культурний ландшафт Києва та околиць / За науковою редакцією Марини Гримич. - Київ: Видавництво Дуліби, 2017. - 316 с. Антропологія простору. Т. 1. Культурний ландшафт Києва та околиць / За науковою редакцією Марини Гримич. - Київ: Видавництво Дуліби, 2017. - 316 с.
 

Нас підтримують:

Підтримка сайту відбувається
у рамках Програми дослідження сучасної історії України
ім. Петра Яцика
Канадського Інституту Українських Студій (Університет Альберта)
при співучасті Львівського національного університету
імені Івана Франка
та Українського Католицького Університету

Jacyk

Знайдіть нас у Facebook

Ukraina Moderna (Lviv, Ukraine) 
facebook.com - uamoderna
Будь ласка, надішліть нам запит дружби!