Апологія родинної історії

16.11.2015
3 хв читання

 

            „Досвідчи їхнє минуле – зміни своє життя. Пройди, там де ходили вони. Побач те, що бачили вони. Стань на коліна на їхніх могилах і змінись назавжди”
Зі сторінки генеалогічних турів  

Вперше, коли я відчула, що моє сумнівне ремесло історика комусь справді корисне і цікаве, був день, коли до мене звернулися нащадки галицьких євреїв за допомогою в пошуку інформації про свою родину. Родинна історія є мабуть єдиним видом історії, право на існування якого не потрібно доводити чи пояснювати – його давно вже довели люди, які готові добровільно вкладати в дослідження свого минулого час і гроші. Генеалогія перестала бути прерогативою заможних родин, які шукають шляхетського походження, втім, будучи однією з допоміжних історичних дисциплін досі залишається своєрідною попелюшкою і її комерційна успішність не на користь репутації в академічному світі.

Дослідити свою родину давно вже можна не лише намалювавши генеалогічне дерево – технічний прогрес і фантазія пропонують все нові і нові шляхи дослідження свого минулого. Більшість фірм, що займуються для вас пошуком родини запропонують створити книжку-альбом з деревом, фотографіями та місцем для родинних історій. Особливо мотивовані можуть замовити письменникові написання книжки на основі історії своєї родини чи навіть зняти документальний фільм. Туристичні фірми на кшталт Ancestry Tours – допомагають створити екскурсію по місцях пов’язаних з родинною історією клієнта, навіть якщо це зовсім далекі і забуті містечка. Завдяки інтернету з’являються ресурси, що допомагають шукати своїх предків без потреби йти до архіву такі зокрема як проект церкви мормонів з мікрофільмування та оцифровування архівних матеріалів, численні єврейські бази даних (наприклад оця чи оця). Останнім часом набуває популярності генетична генеалогія, яка дозволяє точно підтвердити родинні зв’язки з тією чи іншою людиною, що буває актуальним якщо в осіб однакове прізвище. Родинна історія має активну соціалізуючу роль – адже в пошуку родини можна знайти досі живих родичів. Окрім того це досить популярне хобі, що об’єднує зацікавлених на форумах і тематичних фейсбук-сторінках. Великі конференції для аматорів, попри доволі коштовний конференційний внесок збирають сотні людей (як щорічна конференція).

conference

Пошуки родини дозволяють відчути, що історія є чимось більшим за запис у метричній книзі. Вона ховається в листах, фото чи інших матеріальних пам’ятках, в написах на надмогильних плитах, в художніх творах і спогадах. Часом може зберегтися план будинку, записи про майно, яким володіла родина, карта містечка. Навіть пошта, з якої надходили листи до родини в Америці або дорога, якою верталися з міста чи стежка до джерела стають важливими елементами особистої історії. Розповіді сусідів чи знайомих дають змогу зрозуміти, як бачили родину ті, хто її оточував.

Причини, які спонукають людей до пошуку власної родини варіюються від зовсім практичних до цілком нераціональних. Часом це спосіб отримати додаткову інформацію для необхідних документів – права репатріації до Ізраїлю, польського чи румунського походження для карти поляка чи румунського паспорта, отримання можливості матеріального відшкодування. Інколи людям важливо знайти своїх родичів. Втім, значна частина не зможе чітко відповісти навіщо їм це потрібно, обмежуючись лаконічним „мені цікаво”. Часто вони мотивують своє зацікавлення майбутнім написанням книжки чи підготовкою проекту. Правда в тому, що пошук родинних історій часом нагадує детектив, і, піддавшись азартові, важко потім втриматися від спокуси шукати нові і нові імена, професії та факти.

Проблема родинної історії часто в тому, що вона дуже зосереджена на собі. Мало кому цікаво розглядати чужі генеалогічні дерева чи читати аматорські романи про не свої родини. Вона дорога і близька причетним, коло яких завше обмежене. Часом родинній історії вдається вирватися за рамки аматорства і стати чимось важливим, як наприклад у книжці німецької письменниці Каті Петровської „Мабуть Естер” де пошук родини стає основою сюжету. Мистецтво є не єдиним наслідком, генеалогічні пошуки як явище стають темами для досліджень соціологів чи істориків, а матеріали, підібрані в базах даних, стають в пригоді і для більш академічних цілей.

family

Родинною історією рідко цікавляться молоді люди. Якщо так, то це історики чи хтось, хто має більш професійний інтерес. Вік клієнтів геналогічних фірм – це ті, кому трохи за п’ятдесят – вік, в якому з’являється час для нових хобі, а майнове становище дозволяє виділяти на це додаткові кошти. Однак однією з більш важливих причин є спроба переосмислити своє місце у житті і знайти свою ідентичність через минуле. Слова, що повторюються на сторінках ресурсів родинної історії це „зв’язок між поколіннями”, „об’єднання” свідчать про те, що людей спонукає до пошуків не так амбітні бажання знайти славетних предків і навіть не небезпека забуття, як страх залишитися самотнім. Наскільки наше родинне минуле визначає нас, особливо, якщо ми нічого про нього не знаємо? Віра і важливість відчуття зв’язку з попередніми поколіннями дозволяє більш впевнено почувати себе у теперішньому. Основна функція родинної історії радше психотерапевтична, адже знайдені записи в метричних книгах і потерті плани дають відчуття впевненості і коріння на цій землі, розуміння, що ти не сам і твоя присутність тут не випадкова.

 

 

 

 

міжнародний інтелектуальний часопис

Don't Miss