Україна Модерна

// Устина Стефанчук

Насамперед, задля вступу: приємно вражає тренд останніх років, який не оминув Україну. Йде мова про творення найрізноманітніших локальних і ширших ініціатив, спрямованих на незначні вдосконалення в малих групах чи на загальні зрушення і зміни в суспільстві вцілому. В основі цього чудового руху ідея про те, що якщо тебе щось не влаштовує, або ти відчуваєш прогалину в будь-якій ділянці виробництва чи надання послуг, а чи просто тобі видається, що у цьому світі усе шкеркберть, усе не так - зміна на краще залежить від тебе! Тобі це під силу! Кожному це під силу, траба лише мати бажання, бачення і трохи впертості.

“Критикувати і нарікати, не роблячи нічого власноруч - це щонайменше неспортивно”, — подумали ми з подругою і заходилися брейнстормити.

З цього постала ідея творення інформаційного продукту про життя українців в Канаді - проекту ‘’Наші’’. Ми ж тут, на місці, гріх було б не використати цю перевагу.

За рік існування до нас долучалися люди і відходили. Нам важливо, щоб усі в команді керувалася тими ж принципами — якісного україномовного продукту, доступного, але не плаского, запотребуваного, але свіжого, оригінального, але без надмірностей. Ми далі до того йдемо (у вільний від основних робіт час), і то насправді безкінечна дорога, але це не знеохочує.

“Наші” є ніціативою однодумців, в основі якоі ідея висвітлення історій та історії украінців в Канаді вчора і сьогодні. Ми не структура і не організація, нікому не підзвітні (і цим пишаємося), нам просто в кайф мандрувати і ділитися побаченим, без пафосу і без повчань, без цензури також. 

Формат, який ми для цього обрали - інфо-ресурс на перетині відеоблогу і освітніх програм, що максимально відповідає динаміці сьогоднішного життя і нашій меті - розповідати і показувати життя в еміграціі, в її різних проявах і площинах. Знайомитися і знайомити, щоб долати стереотипи і краще розуміти. Наша цільова аудиторія - усі зацікавлені українською проблематичною та українською історією в еміграції, усі кому цікаве поєднання наукових фактів і досвідів з життя.

Питання, на які ми шукаємо відповіді: хто такі українські емігранти? Який внесок українців у світові процеси вчора і сьогодні? І головне: як не згубити власний український голос у цьому всесвітньому хорі голосів? 

Наші. Всюди.

Наше останнє відео присвячене сумній сторінці історії українців в Канаді - подіям Першої світової війни та Канадської операції з інтернування усіх вихідців з країн ворожого блоку — в тому числі тисячів українців. Значна частина канадських українців опинилася в статусі “ворожих союзників”, бо формально були підданими Австро-Угорщини. Це призвело до переслідування і утисків у всіх можливих правах, зокрема -  через позбавлення волі. Ув'язнення в таборах для інтернованих вплинуло на цілі покоління канадських українців, про що не було змоги говорити довгі десятиліття після сумнозвісних подій.

Заледве, чи є сенс у тому, щоб вкотре наголошувати на упослідженості та терпіннях укранїського народу. Ця тема занадто часто стає знаряддям маніпулювання та різномантних спекуляцій. 

У відео йде мова радше про загальну ідею зловживання та безправ’я, легітимації насилля, які нерідко є частиною імперської політики. Що мало б бути запорукою неповернення подібного досвіду — це те питання, на якому слід зосереджувати свою увагу. Що кожен з нас на своєму місці здатен зробити, щоб це ніколи не повторилося? А здатен більше, ніж може видаватися.

 

Думки вголос на Україна модерна - Роздуми про актуальне, дискусії, полеміка

 

 

 

 

 

Книжкова полиця

Антропологія простору. Т. 1. Культурний ландшафт Києва та околиць / За науковою редакцією Марини Гримич. - Київ: Видавництво Дуліби, 2017. - 316 с. Антропологія простору. Т. 1. Культурний ландшафт Києва та околиць / За науковою редакцією Марини Гримич. - Київ: Видавництво Дуліби, 2017. - 316 с.
 

Нас підтримують:

Підтримка сайту відбувається
у рамках Програми дослідження сучасної історії України
ім. Петра Яцика
Канадського Інституту Українських Студій (Університет Альберта)
при співучасті Львівського національного університету
імені Івана Франка
та Українського Католицького Університету

Jacyk

Знайдіть нас у Facebook

Ukraina Moderna (Lviv, Ukraine) 
facebook.com - uamoderna
Будь ласка, надішліть нам запит дружби!