Україна Модерна

(Не)святкові роздуми про форми і смисли

Опубліковано 26.08.2016

// Устина Стефанчук

Нещодавно вперше трапилося мені разюче-примітивне гасло: "Носи вишиванку – будь патріотом!" Моя надокучлива уява почала вимальовувати картини з радянськими агітплакатами. Адже, правду кажучи, це ніщо інше, як  популізм, щирий український вишиваний популізм. Мікс, який викликає в мене оскому. До того ж, одна пані щиро мене переконувала, що вишита сорочка - це наша молитва, наш код самозбереження та ознака обраності... Я, отетерівши, навіть не знайшлася, що на те відповісти! Мене це не переконало, ба більше, такий набір солов’їнізмів мене просто гіпнотизує, мислення відключається і лише ці позбавлені сенсу абстракції гучно бемкають в голові.

Хтось мені дорікатиме, що я насміхаюся зі святого. А я не насміхаюся – я демонічно регочу в обличчя усьому лицемірному, показному українству за інерцією. Саме воно, внадливе, призвело до того, що глибокого інтелектуала Шевченка звузили до зображення вуйка у смушевій шапці. Саме воно винне, що український націоналізм зведено до рівня ненависті та нетерпимості до будь-якої інакшості. Це ж йому слід завдячувати, що образ українського строю і жінки в ньому звульгаризовано до водевільної Солохи з розхристаною пазухою у виконанні Лоліти. В межах такого ура-українства, патріотизм як явище асоціюється з парадом вишиванок, кількістю “українізованих” пам'ятників Леніну і щонайдошкульнішим означенням в бік ворога. Тому, що це все не потребує зусилля, не вимагає  застановлення, вникання в суть.

Патріотизм (дозволю собі запропонувати своє бачення) –  це  такі прості, рутинні речі, які, багатьом так важко виконати. Виявляється, куди простіше боротися за ідеали гаслами, ніж їх відстоювати щоденними непоказними діями. Патріотизм – підняти речі в крамниці, навіть (особливо) якщо не ти іх скинула з вішаків, патріотизм – це не цупити нічого з робочого місця, це йти голосувати, замість їхати на шашлики, патріотизм – це не брати хабарі (звучить так банально, а потребує неабиякої роботи над собою), це брати відповідальність за себе і свою країну, патріотизм – це, врешті, не вдовольнятися ілюзіями. Останнє – фундаментальне. Події, що розгортаються на мапі світу вкотре вперто доводять, що чи не єдиний слушний для України вектор – це орієнтація на себе. Для цього необхідно за купою атрибутів і сурогатів розгледіти і збагнути, що ж воно, оте українське “Я”.

А вишита сорочка, хоч, безумовно, зробить світ красивішим, проте, не змінить його докорінно. Це лише атрибут, стильний, а віднедавна навіть модний, але - атрибут. Я згідна, що вишиття було об'єднуючим, рятівним символом для багатьох поколінь, і продовжує бути, але навіть це не зробить за нас роботи, яку ми повинні зробити власноруч, бо єдина наша обраність –  обраність творити себе і свою долю.         

Наше суспільство, яке весь час ледь відстає в розвитку і реакціях, щойно дійшло до фази споглядання, для якої основну цінність становить зовнішнє, видиме, контурне, тоді, як західна людина, здебільшого, віддає перевагу сенсу, контенту, суті (це тут якось особливо увиразнюється при прийнятті на роботу). А суть така: наявність вишиванки, українського військового однострою чи синьо-жовтого стягу не є ознакою патріотизму, громадської позиції та порядності.  Так само,  як відсутність усього переліченого не означає протилежного.

Думки вголос на Україна модерна - Роздуми про актуальне, дискусії, полеміка

 

 

 

 

 

Книжкова полиця

Антропологія простору. Т. 1. Культурний ландшафт Києва та околиць / За науковою редакцією Марини Гримич. - Київ: Видавництво Дуліби, 2017. - 316 с. Антропологія простору. Т. 1. Культурний ландшафт Києва та околиць / За науковою редакцією Марини Гримич. - Київ: Видавництво Дуліби, 2017. - 316 с.
 

Нас підтримують:

Підтримка сайту відбувається
у рамках Програми дослідження сучасної історії України
ім. Петра Яцика
Канадського Інституту Українських Студій (Університет Альберта)
при співучасті Львівського національного університету
імені Івана Франка
та Українського Католицького Університету

Jacyk

Знайдіть нас у Facebook

Ukraina Moderna (Lviv, Ukraine) 
facebook.com - uamoderna
Будь ласка, надішліть нам запит дружби!