Дівчинка в зеленому светрику

30.11.2011
1 хв читання

dziewczynka-w-zielonym-sweterku

DZIEWCZYNKA W ZIELONYM SWETERKU

Krystyna Chiger, Daniel Paisner

Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2011. 284 s. (z dvd)

В оригіналі: “The girl in the green sweater: a life in Holocaust’s shadow”,

New York: St. Martin’s Press, 2008.

У книжці подано перекладені на польську мову спогади колишньої львів’янки Кристини Хіґер, яка в часі Другої світової війни разом із родиною мешкала у Львові (на вул. Коперніка, 12). У період 1943-1944 років протягом 14 місяців 8-річна Крися з меншим братиком, батьками і групою євреїв переховувалися у системі міської каналізації. Завдяки допомозі трьох працівників міського водоканалу, зокрема Леопольда Сохи, євреям вдалося уникнути знищення нацистами.

Хронологічно ця книжка охоплює період з вересня 1939 по вересень 1944 років. Вона має 10 розділів: перший з них оповідає про передвоєнні життя Крисі, про те, як вона пам’ятає своє щасливе дитинство перед війною, далі знайдемо розповіді про початок війни, про те, як родина мусіла давати собі раду в той час, про їхнє переселення з одного місця на інше, про щоденні небезпеки, витримку людей, їхню втечу і, врешті-решт, про визволення із «мороку» каналізації 27 липня 1944 року.

Суттєвим доповненням до цієї історії стануть видані нещодавно спогади батька «дівчинки в зеленому светрику» Іґнація Хіґера, а також свідчення самої Кристини від 6 лютого 1947 року. Не менший інтерес для читача становитиме літературна розвідка відомого радянського письменника Володимира Бєляєва «Свет во мраке», опублікована в журналі «Огоньок» в березні 1945 року.

Цю зворушливу історію оповідає також фільм Аґнєшки Холланд «В темряві» польсько-німецько-канадського виробництва, який номіновано на Оскар в категорії «Найкращий неангломовний фільм», а також документальний фільм “Wyjście z ciemności – historia dziewczynki z kanałów Lwowa”, фрагменти якого можна знайти на долученому до книжки DVD.

Перейти до списку нових публікацій

міжнародний інтелектуальний часопис

Don't Miss