Україна Модерна

 Олена Галета. Від антології до онтології: антологія як спосіб репрезентації української літератури кінця ХІХ – початку ХХІ століття : монографія. - Київ: Смолоскип, 2015. - 640 с.

Монографія присвячена дослідженню літературної антології як метажанру й антологізації як процесу формування читацьких спільнот, об’єднаних спільною культурною пам’яттю, цінностями й уявленнями. Зміщення уваги з тексту до колекції у теорії літератури дозволяє розглянути на прикладі антологій історію нової української літератури від формування національної традиції й канону у ХІХ столітті до викликів постмодернізму, посттоталітаризму й постколоніалізму у кінці ХХ – на початку ХХІ століття. Антологійні колекції показано як свідчення про історичний, мовний, естетичний, поколіннєвий, ціннісний, соціальний, міметичний і смислотворчий аспекти  літератури. Для фахівців у галузі теорії й історії літератури, викладачів, аспірантів, студентів та всіх, хто цікавиться найновішими тенденціями розвитку літератури й літературознавства.

 

Відгуки про цю книгу членів жюрі конкурсу «ЛітАкцент року – 2015» Номінація «Літературознавство й есеїстика»

Антологія, подібно до роману в сучасній літератури, змінюється й розвивається, й уявлення про “механістичну” природу жанру, що передбачає лише згромадження готового матеріалу, є геть безпідставиними. Чутливо реагуючи на літературні пошуки й запити, антологія врешті-решт сама стає захопливим романом про літературу. Пропоноване дослідження є спробою по-новому подивитися на зафіксовані в антологійних виданнях ключові історичні моменти модерної української літератури й на їх прикладі розглянути цілий шерег підходів до розуміння літератури, що змінювали один одного упродовж останніх півтораста років:

чи є література вираженням “національного духу”?
чи дзеркалом для пізнання реальності?
чи місцем постійного змагання між попередниками й наступниками?
чи простором для індивідуального самовираження?
чи виразником масових уподобань?
чи явищем емоційного й психологічного життя?
чи формою смислопородження?
чи полем владних стосунків?
чи геокультурним проектом?
чи засобом соціального конструювання?
чи модусом існування мови?
чи ідеальним місцем утопії?
чи окремим видом діяльності – писання або читання?
чи шляхом до подолання травми?
чи нагодою забувати і пам’ятати?
чи історично обмеженою культурною практикою?
чи можливістю самопізнання спільноти?

 

 Читайте фрагмент книги Олени Галети "Концептуалізація колекції: термінологічні пошуки сучасної гуманістики" у рубриці "Тека з паперами"

 

Олена Галета – літературознавка і культурологиня, докторка філологічних наук, доцентка кафедри теорії літератури та порівняльного літературознавства Львівського національного університету ім.Ів.Франка. Коло наукових зацікавленьлітературна антропологія, студії культурної пам’яті й ідентичності, модерна і сучасна література, новітні способи організації академічного спілкування. Учасниця міжнародних проектів з літературознавства й культурології в Україні, Польщі, Словаччині та Італії, гостьова викладачка Яґеллонського університету, Гумбольдтського університету в Берліні, Загребського університету та Московського державного університету ім. М. Ломоносова. У рамках стипендійних програм провадила дослідження у Варшавському, Торонтському, Гарвардському, Віденському університеті та Гумбольдтському університеті в Берліні, в Інституті Гаррімана Колумбійського університету в Нью-Йорку та в Інституті Кеннана Міжнародного центру для науковців ім. Вудро Вільсона у Вашингтоні. Очолювала Центр гуманітарних досліджень у Львівському національному університеті ім.Ів.Франка, де керувала проектами “Соло триває – нові голоси: Лекції на пошану Соломії Павличко”, “Університетські діалоги”, “Інтелектуальна біографія”, “Антропос: відкритий гуманітарний архів”, а також (спільно з проф. Сюзанне Франк) німецько-українським проектом “Потенціал мистецтва і літератури у контексті політичної кризи: революція і війна в Україні”. Авторка монографії “Від антології до онтології: антологія як спосіб репрезентації української літератури кінця ХІХ – початку ХХІ століття” (2015). Живе і працює у Львові.

Усі книги на полиці

 

 

 

 

 

 

Книжкова полиця

Антропологія простору. Т. 1. Культурний ландшафт Києва та околиць / За науковою редакцією Марини Гримич. - Київ: Видавництво Дуліби, 2017. - 316 с. Антропологія простору. Т. 1. Культурний ландшафт Києва та околиць / За науковою редакцією Марини Гримич. - Київ: Видавництво Дуліби, 2017. - 316 с.
 

Нас підтримують:

Підтримка сайту відбувається
у рамках Програми дослідження сучасної історії України
ім. Петра Яцика
Канадського Інституту Українських Студій (Університет Альберта)
при співучасті Львівського національного університету
імені Івана Франка
та Українського Католицького Університету

Jacyk

Знайдіть нас у Facebook

Ukraina Moderna (Lviv, Ukraine) 
facebook.com - uamoderna
Будь ласка, надішліть нам запит дружби!