Україна Модерна

Гриценко Олександр. Пам’ять місцевого виробництва. Трансформація символічного простору та історичної пам’яті в малих містах України. – Київ: Видавництво «К.І.С.», 2014. – 352 c.

У школі, на телебаченні та в книжках нам розповідають про минуле нашої країни, а вдома – про родинне минуле. Сформовані завдяки цьому дві картини минулого – велика й мала – багато в чому погано узгоджуються. Однак є і третя картина минулого: це уявлення про історію так званої малої батьківщини – рідного міста або села. Хто і що формує ці уявлення? Як вони співвідносяться із родинними історіями, з одного боку, та з національною історією – з іншого? Відповіді на ці питання спробував знайти автор у своїй власній версії Дікенсівського сюжету «Повісті про два міста», тільки замість столичних мегаполісів головними героями цієї книжки стали два провінційні українські містечка – Звенигородка і Ватутіне. Перше з них дало українській культурі топос легендарної Довженкової Звенигори, але сьогодні відоме головно завдяки місцевому сирзаводу; друге – колись промисловий центр, «наймолодше місто Черкащини», сьогодні стало містечком закритих підприємств  та високого безробіття. Однак автор спробував показати, що минуле й сьогодення мало відомих містечок виявляється не менш цікавим і повчальним, а ніж історія славних столиць. 

Міждисциплінарне дослідження процесів пострадянської трансформації символічного простору малих міст України містить, зокрема, аналіз міського простору, історико-культурних пам’яток, меморіальних монументів, топоніміки тощо, з метою з’ясування впливу змін, що відбуваються в міському просторі, на колективну пам’ять, культурну й національну ідентичність городян. У праці запропоновано методологічні засади вивчення символічного простору міста, колективної пам’яті й ідентичностей місцевих спільнот на основі методів семіологічного аналізу міського простору та колективної пам’яті, теорій національної та культурної ідентичностей. Проблематику розкрито на прикладі двох малих міст Центральної України – Звенигородки і Ватутіного. Детально розглянуто практику формування міського простору, основні риси пострадянської трансформації міського простору та «культури пам’яті». Формування локальних історичних наративів, локальної культури пам’яті та місцевих ідентичностей. 

Видання розраховане на культурологів, краєзнавців, урбаністів, а також працівників установ, що опікуються розвитком культури та політикою пам’яті. 

З М І С Т

Подяки
Вступ: Україна між роздвоєністю і різноманіттям 

Частина 1. З'ясування основних понять і зв’язків між ними
1.1. Ідентичність: національна, локальна, культурна, історична
1.2. Пам'ять спільноти, простір, спільноти
1.3. Історична пам'ять, культура пам'яті
1.4. Міський простір, символічний простір 

Частина 2. Історичне містечко в пошуках ідентичності
2.1. Як найперша Україна перетворилась на «третю»
2.2. Звенигора і Звенигородка – від легенди до бренду
2.3. Міський простір Звенигородки
2.4. Пам'ятники Звенигородки
2.5. Міські історичні наративи Звенигородки

Частина 3. «Наймолодше місто Черкащини»
3.1. Проект Юрбас: спроба реконструкції
3.2. «Шанхай» - «соцмісто» - «П'ятихатки»: формування й трансформація символічного простору Ватутіново
3.3. Система міських топонім: пам'ятка історії чи тавро тоталітаризму?
3.4. Пам'ятники Ватутіно: від «сталінської монументальної пропаганди» - до маркерів локальної ідентичності
3.5. У полоні офіціозу: ватутінське краєзнавство радянської доби
3.6. Пострадянська трансформація символічного простору міста
3.7. «Одомашнення» минулого: ватутінські наративи доби незалежності
3.8. Ватутінське минуле в Інтернеті
3.9. Ватутінське Erinnerungskultur криза локальної ідентичності

Висновки
Література 

Читайте фрагмент розділу 3 з цієї книги тут

 

Олександр Гриценко - письменник, науковець, літературний критик, перекладач, публіцист, кандидат технічних наук, заслужений діяч мистецтв України, член Національної спілки письменників України. З 1994 року працює в Українському центрі культурних досліджень Міністерства культури України, у 2002-2013 роках – очолював цю установу. Проходив наукові стажування в Університеті штату Пенсильванія (США) як стипендіат П рограми ім. Фулбрайта (1997), у Центрально-Європейському Університеті (Будапешт, 2002-2003), у Центрі досліджень Центрально-Східної Європи Ляйпцизького Університету (2008). Автор книжок «Культурна політика: концепції та досвід» (1994), «Своя мудрість. Національні міфології та громадянська  релігія в Україні» (1998), «Культура і влада. Теорія і практика культурної політики  в сучасному світі» (2000),  «Пророки, пірати, політики і публіка. Культурні індустрії та державна політика в сучасній Україні» (у співавт. із В.Солодовником, 2003),  «Пам’ять місцевого виробництва. Трансформація символічного простору та історичної пам’яті в малих містах України (Київ, «К.І.С.», 2014). Як редактор-упорядник і основний співавтор підготував колективні праці: «Нариси української популярної культури» (К., УЦКД, 1998), «Культура в законі: стан та проблеми правового регулювання  культури в Україні» (К., УЦКД, 1998), «Феномен популізму в пострадянському просторі» (К., УЦКД,  1999), «Герої та знаменитості в українській культурі» (К., УЦКД, 1999), «Багатокультурність і освіта. Перспективи запровадження засад полікуль-турності в системі освіти України» (К., УЦКД, 2001), «Українська культура і європейська інтеграція» (К., УЦКД, 2007).

 

Усі книги на полиці

 

 

 

 

 

 

Книжкова полиця

Антропологія простору. Т. 1. Культурний ландшафт Києва та околиць / За науковою редакцією Марини Гримич. - Київ: Видавництво Дуліби, 2017. - 316 с. Антропологія простору. Т. 1. Культурний ландшафт Києва та околиць / За науковою редакцією Марини Гримич. - Київ: Видавництво Дуліби, 2017. - 316 с.
 

Нас підтримують:

Підтримка сайту відбувається
у рамках Програми дослідження сучасної історії України
ім. Петра Яцика
Канадського Інституту Українських Студій (Університет Альберта)
при співучасті Львівського національного університету
імені Івана Франка
та Українського Католицького Університету

Jacyk

Знайдіть нас у Facebook

Ukraina Moderna (Lviv, Ukraine) 
facebook.com - uamoderna
Будь ласка, надішліть нам запит дружби!