Україна Модерна

Поле: Збірник наукових праць з історії, теорії та методики польових досліджень. Том 1. Вступ до спеціальності /  За наук. редакцією Марини Гримич. - Київ: Дуліби, 2014. - 320 с.

Збірник наукових праць «Поле» присвячений актуальним проблемам історії, теорії та мeтодології польових досліджень в галузі суспільних дисциплін. У першому томі окреслюються такі теми, як стилістика і етика польових досліджень, професійна субкультура польовиків, взаємовідносини збирача і респондента, специфіка досліджень на нових та незнайомих «полях», старі і нові методи дослідження, проблеми фальсифікатів, експериментування «в полі», метафолькор тощо

 

ЗМІСТ ЗБІРНИКА ТУТ

 

 

 

Вступне слово

Пропоную Вашій увазі нoвий проект видавництва «Дуліби» – збірник наукових праць «Поле», присвячений проблемам історії, теорії та методології польових досліджень. Незважаючи на величезний досвід українських польовиків в різних наукових галузях (збірник переважно зосереджуватиметься на суспільних науках), існує не багато наукових майданчиків, де б обговорювалися професійні питання з означених тем. Збірник «Поле» (планується видати 5 випусків) якраз і має стати місцем, де відбуватиметься обмін досвідом, повертатимуться в науку призабуті імена відомих і вшановуватиметься праця невідомих збирачів минулого, вивчатиметься історія методології польових досліджень, обговорюватимуться питання освоєння і введення нових технологій і, відповідно, методів у збирацьку практику, публікуватиметься метафольклор і матеріали з професійної субкультури збирачів тощо.

Кожен із  випусків «Поля» буде присвячений одній із актуальних тем. Перший випуск називається «Вступ до спеціальності». Ця назва добре відома студентам і викладачам, що вчаться/викладають на кафедрах фольклористики, етнології, археології, антропології, соціології тощо. Цей навчальний курс має на меті надати студентам  ази польових досліджень.  Назвою «Вступ до спеціальності» ми не просто започатковуємо наукову серію «Поле», а й розпочинаємо дискусію, окресливши основні теми, яким будуть присвячені наступні випуски: етика польових досліджень, нові технології, взаємовідносини збирача і респондента, специфіка досліджень на нових та незнайомих «полях», проблеми фальсифікатів тощо.

Збірник складається з п'яти розділів. У першому ми друкуємо завершені праці монографічного типу, у другому – дослідницькі статті на окремі професійні теми, у третьому – спогади, метафольклор. Четвертий розділ – за досвідом, що вже встиг виправдати себе у нашому фундаментальному виданні «Народна культура українців. Життєвий цикл людини»,* – називається «З фольклорно-етнографічної класики».

Я заохочую авторів збірника до критичних і самокритичних статей (це вже певною мірою враховано у першому випуску), до висвітення вдалого чи невдалого досвіду експериментування в полі. Редактор може і не поділяти критичні думки автора, однак зобов'язується публікувати статтю без купюр, якщо критика висловлена в толерантній формі. Попри це, я радо вітатиму статті, де романтизується досвід польовиків – не лише науковий, а й побутовий. Вважаю, це заохочуватиме нові покоління дослідників до збирацької роботи. Хочу, щоб збірник «Поле» мав свій стиль, тому закликаю майбутніх авторів не боятися вводити елементи гумору в наукову оповідь, не нехтувати академічними і професійними жартами, активно вживати професійний сленг.

Відпускаючи перший збірник у «дальне плавання», не лише бажаю йому вдячних читачів, а й сподіваюся на те, що він допоможе українським польовим дослідженням вийти на новий якісний рівень.

Марина Гримич

 

 


* Народна культура українців: життєвий цикл людини: іст.-етнол. дослідж.: у 5 т. / Марина Віллівна Гримич (наук.ред.) – K.: Дуліби, 2008-2014.

 

 

 Марина Гримичетнологиня, фольклористка, докторка історичних, кандидатка філологічних наук, професорка Київського національного університету імені Тараса Шевченка; письменниця, членка Національної спілки письменників України. Наукові зацікавлення охоплюють звичаєве право українців, культуру української діаспори у Південній та Північній Америці. Авторка книг "Традиційний світогляд та етнопсихологічні константи українців (Когнітивна антропологія)" (Київ, 2000), "Звичаєве цивільне право українців ХІХ - поч. ХХ ст." (Київ, 2006), наукова редакторка низки збірників наукових праць. Живе і працює у Києві.

 

 

Читайте також статтю Марини Гримич «Інквізиторський» стиль польової збирацької роботи, або Про інтенсивність досліджень на «чужому полі» у рубриці "Тека з паперами"

Усі книжки на полиці

 

 

 

 

 

 

Книжкова полиця

Кравець Данило. За Збручем: західноукраїнська громадсько-політична думка про радянську Україну (1920–1930-ті рр.): монографія. – Львів: Львівська національна наукова бібліотека України ім. В. Стефаника, 2016. – 297 с. Кравець Данило. За Збручем: західноукраїнська громадсько-політична думка про радянську Україну (1920–1930-ті рр.): монографія. – Львів: Львівська національна наукова бібліотека України ім. В. Стефаника, 2016. – 297 с.
 

Нас підтримують:

Підтримка сайту відбувається
у рамках Програми дослідження сучасної історії України
ім. Петра Яцика
Канадського Інституту Українських Студій (Університет Альберта)
при співучасті Львівського національного університету
імені Івана Франка
та Українського Католицького Університету

Jacyk

Знайдіть нас у Facebook

Ukraina Moderna (Lviv, Ukraine) 
facebook.com - uamoderna
Будь ласка, надішліть нам запит дружби!