Україна Модерна

Нотатки

Огляди наукових подій, інтерв'ю, рецензіїКонференція «Між розбіжними наративами та національною лояльністю: Усна історія і політика пам'яті у Східній Європі»

movie 222

Віталій Огієнко
2-3 березня 2017 р. в Інституті Гердера (м. Марбург, Німеччина) відбулася міжнародна наукова конференція «Між розбіжними наративами та національною лояльністю: Усна історія і політика пам'яті у Східній Європі» (Between Divergent Narratives and National Loyalties: Oral History and Politics of Memory in Eastern Europe). У події взяли участь 22 дослідників і дослідниць з низки країн колишнього “соціалістичного табору” та учених з Західної Європи. Співорганізатори - Німецька асоціація з історичних досліджень Східної Європи та Інститут Гердера з історичних досліджень Центрально-Східної Європи.
читати...

У Києві дискутували про неоднозначність радянського спадку доби модернізації

movie 222

Роман Любавський
17-19 березня 2017 р. у Києві відбулася міжнародна наукова конференція "Неоднозначне минуле. Радянський спадок крізь призму модернізації". Дослідники у галузі історії, соціології, мистецтвознавства, філософії та інших суспільно-гуманітарних наук дискутували про неоднозначність оцінок та потреби всебічного вивчення радянського минулого. Організаторами цього наукового форуму були Фонд імені Гайнріха Бьолля та інтернет-портал Historians.in.ua.
читати...

Пам’яті Дмитра Павловича Урсу (1936-2017)

movie 222

Поліна Барвінська
15 лютого 2017 пішов з життя Дмитро Урсу – знаний історик, професор кафедри нової та новітньої історії Одеського національного університету імені І.І.Мечникова, доктор історичних наук, автор понад 400 наукових праць. На пошану ученого - короткий нарис його життя і досліджень.
читати...

Засідання австрійсько-української комісії істориків у Відні

movie 222

Ігор Жалоба
20 січня 2017 р. в Інституті Східноєвропейської історії Віденського університету відбулося установче засідання австрійсько-української комісії істориків. Метою зустрічі стало затвердження статуту Комісії, обрання співголовів та затвердження робочої програми її діяльності на 2017 рік. Засіданню Комісії 19 січня 2017 р. передувала доповідь австрійського письменника і публіциста Мартіна Поллака, відео якої можна переглянути у цій рубриці.
читати...

У Харкові дискутували про масове насильство та геноциди на українських землях у середині ХХ ст.

movie 222

Андрій Усач, Марта Гавришко
1-2 грудня 2016 р. в приміщенні Харківського національного університету ім. В. Н. Каразіна відбулась міжнародна наукова конференція «Масове насильство та геноциди на українських землях у 1930-1940-х роках». Її організатором став Центр дослідження міжетнічних відносин Східної Європи за підтримки ініціативи «Українсько-єврейська зустріч».
читати...

“Пам’ятати радянські репресії: 25 років тому”: семінар у Вільнюсі

movie 222

Ольга Зброжко
3–6 листопада 2016 у Вільнюсі відбувся міжнародний семінар “Пам’ятати радянські репресії: 25 років тому”. Захід зібрав понад 20 фахівців музейної справи, дослідників та громадських діячів із восьми країн, метою яких було обговорити, як через 25 років після розпаду Радянського Союзу в суспільстві зберігається та репрезентується пам'ять про карально-репресивну систему. Працівники музеїв представили концепції своїх експозицій та обговорили актуальні питання вивчення і висвітлення злочинів радянської влади. Своїми думками про почуте і побачене ділиться учасниця семінару - Ольга Зброжко.
читати...

"Інтелектуали і Перша світова війна: Центрально-Європейська перспектива" - зустріч у Кракові

movie 222

Ірина Орлевич
20-22 жовтня 2016 в Інституту історії Яґеллонського університету в Кракові відбулася міжнародна конференція «Інтелектуали і Перша світова війна: Центрально-Європейська перспектива». Мету наукової зустрічі, що зібрала понад 20 науковців з різних країн світу, її організатори вбачали у дослідженні ролі інтелігенції в роки Першої світової війни та значення діяльності її представників в умовах конфліктів. Своїми думками про виголошені доповіді та дискусії ділититься учасниця конференції Ірина Орлевич.
читати...

Осмислюючи і пам’ятаючи геноцид: три наукові події вересня 2016 у Києві

movie 222

Тетяна Пастушенко
У рамках вшанування в Україні 75-тих роковин трагедії Бабиного Яру у Києві послідовно відбулося три наукових заходи: громадський симпозіум «Бабин Яр. Вшанування пам’яті» (26–28 вересня) та міжнародні наукові конференції «Суперечливі спогади про складне минуле. Східна Європа крізь призму історичних подій ХХ століття» (30 вересня – 2 жовтня) і «Геноцид ромів України в період Другої світової війни: вивчення, викладання, комеморація» (4 жовтня). Дослідники, громадські діячі, митці та журналісти дискутували про шляхи осмислення. У дописі буде представлено короткий огляд цих заходів.
читати...

Франко, Ерос і Танатос: ювілейні Франківські читання в Інституті філософії

movie 222

Володимир Волковський
27 вересня в Інституті філософії імені Г.С.Сковороди НАН України відбулися ювілейні Франківські читання, присвячені 160 річниці з дня народження Івана Франка та 100 річниці з часу його смерті. До організації події найбільше долучились Відділення релігієзнавства та Відділ історії філософії України. Наукова зустріч охопила цілий спектр обговорюваних тем: від паралелей Франка із Фройдом і Драгомановим, до його місця у сучасній історико-філософській науці та в історії українського релігієзнавства. Своїми думками про подію ділитиметься автор.
читати...

Пам’ять про Голокост у Мізочі: роздуми про українські та закордонні комеморативні практики

movie 222

Роман Михальчук
Наприкінці вересня 2016 р. в музеї «Топографія Терору» у Берліні відбулася виставка присвячена Голокосту. Центральну роль у ній було відведено трагедії євреїв смт Мізоч, що на Рівненщині, де в жовтні 1942 р. за різними даними загинуло від 1700 до 3700 осіб. Одразу після неї селище відвідала українсько-німецька група студентів з Українського католицького університету та бохумського Рурського університету. Про значення таких заходів, а також про відповідальність Української держави у збереженні пам’яті про Голокост та комеморативні практики Німеччини на цьому шляху, розмірковуватиме автор статті.
читати...

Каменяр в обіймах меценатів. Нотатки зі святкування 160-річчя Франка в Дрогобичі й Трускавці

movie 222

Олександр Гриценко
У статті Олександра Гриценка «Каменярі сьогодні» йшлося про досвід святкування ювілеїв Івана Франка у попередні роки та про скромні масштаби підготовки до державного відзначення 160-річня з дня народження Франка цього року. Як свідок урочистостей, що відбулися на Франковій батьківщині – у Дрогобичі та Трускавці, – автор ділиться своїми враженнями та рефлексіями про подію.
читати...

Як ми вчилися вчити історію: особисті нотатки педагога про перше десятиліття шкільної історичної освіти у незалежній Україні

movie 222

Віктор Мисан
Хотілося б згадати перше десятиліття незалежної України – роки доленосних змін, час, коли виникали та втілювалися нові ідеї, зустрічалися цікаві і талановиті люди, які змінювали обличчя історичної освіти. Мабуть, згадаю не всіх і не все, але головне згадаю. Є ще одна нагода: 25 років з часу появи мого першого підручника "Оповідання з історії України та рідного краю". До вашої уваги - стисла розповідь про становлення нової шкільної історичної освіти в Україні. Отож, мандруємо до витоків.
читати...

Літня школа «Війна і насильницькі конфлікти у соціалістичних і постсоціалістичних суспільствах» у Харкові

movie 222

Марта Гавришко
3-10 липня 2016 на базі Харківського національного університету імені І. М. Каразіна відбулася восьма міжнародна літня школа з соціальних наук. Цього року вона була присвячена темі: «Війна і насильницькі конфлікти у соціалістичних і постсоціалістичних суспільствах». Про основні теми Школи – аспекти війни на Донбасі, життєві траєкторії переселенців з Донбасу та анексованого Криму, суспільні перетворення після Революції гідності, нові волонтерські ініціативи, жіночі досвіди у війні – пропонуємо читати у авторському огляді дослідниці Марти Гавришко.
читати...

ASEEES-MAG Summer Convention 2016 очима авторів "Україна Модерна"

movie 222

26-28 червня 2016 у Львові, на базі Українського Католицького Університету відбулася непересічна академічна подія – ASEEES-MAG Summer Convention 2016 - спільний конгрес Американської асоціації славістичних, східно-європейських і євразійських студій та Міжнародної асоціації гуманітаріїв під загальним гаслом “Образи Іншого / Images of the Other”. “Україна Модерна” запропонувала автор(к)ам, чиї праці представлені на нашому сайті, поділитися своїми враженнями від цієї події, розмірковуючи над кількома запитаннями... читати...

Молоде вино в старих бурдюках: Рецензія на книгу Tarik Cyril Amar "The Paradox of Ukrainian Lviv. A Borderland City between Stalinists, Nazis, and Nationalists" (Cornell University Press, 2015)

movie 222

Оля Гнатюк
Восени 2015 побачила світ книга історика Таріка Сиріла Амара "The Paradox of Ukrainian Lviv. A Borderland City between Stalinists, Nazis, and Nationalists" (Cornell University Press, 2015), яка викликала жвавий інтерес фахівців з історії Львова. Книгу було представлено під час щорічної конференції Асоціації з досліджень національностей в Нью Йорку у квітні 2016, де відбулося її перше предметне обговорення. Пропонуємо полемічну рецензію на цю працю, підготовану Олею Гнатюк, а також відповідь Автора на висловлену критику.
читати...


Книжкова полиця

Антропологія простору. Т. 1. Культурний ландшафт Києва та околиць / За науковою редакцією Марини Гримич. - Київ: Видавництво Дуліби, 2017. - 316 с. Антропологія простору. Т. 1. Культурний ландшафт Києва та околиць / За науковою редакцією Марини Гримич. - Київ: Видавництво Дуліби, 2017. - 316 с.
 

Нас підтримують:

Підтримка сайту відбувається
у рамках Програми дослідження сучасної історії України
ім. Петра Яцика
Канадського Інституту Українських Студій (Університет Альберта)
при співучасті Львівського національного університету
імені Івана Франка
та Українського Католицького Університету

Jacyk

Знайдіть нас у Facebook

Ukraina Moderna (Lviv, Ukraine) 
facebook.com - uamoderna
Будь ласка, надішліть нам запит дружби!