Україна Модерна

27 січня о 15.00 за адресою вул. Волоська, 8/5

відбудеться засідання термінологічного семінару, головною темою якого буде - стаття "УКРАЇНСЬКА МОВА". Це - глобальна, програмна стаття про наукові можливості української мови, зокрема, про особливості філософування українською мовою.

Термінологія українською - це відома проблема для всіх українців. Українська мова увійшла у сімейство високих літератур порівняно недавно, вона виходила із народної мови, тож потребувала розбудови свого високого стилю. В міру можливостей це робилося і робиться досі. Але досі про термінологічні можливості української ідуть суперечки - тому що у багатьох галузях термінологія є досі не усталеною і тому незвичною для обивательського вуха.

Найскладнішою галуззю в цьому плані є філософія, тому що філософське мислення задає найвищі вимоги до мови. Філософія надзвичайно вимоглива до точності смислу та ідеї слова - вона не терпить смислових компромісів, найменший нюанс, відмінність стає підставою для інакшого шляху філософування і для глибоких дебатів на філософські теми. Дух мови, геній мови, який визначає спосіб розвитку думки і розуму - це стара тема в європейській культурі, коли вважається, що англійська мова обумовила розвиток англійського емпіризму та аналітичної філософії, французька - французького раціоналізму, а німецька - німецького ідеалізму. Філософський переклад - найскладніший переклад, оскільки при перекладі на іншу мову дуже важливо передати філософію мови оригіналу, вловити невловиму гру слів, інтонацій, що формує справжню атмосферу життя філософської думки. Найменша неточність, неуважність - ви можете викидати це видання перекладу філософських творів...

Як можлива філософія українською мовою? Чи існує "геній української мови", її потаєнний дух, який спрямовує мислення та історію української думки? Чи впливає українська мова на інтелектуальну історію української культури, на розвиток української філософської думки? Як українська мова може передати багатство філософій європейських мов?

Як працювати із тим, що витоки української філософської думки ми виводимо із Х ст., а реально філософування українською мовою починається майже у ХХ ст.? Які перспективи аналізу це породжує? Адже не можна обмежитись лише аналізом україномовних філософських текстів - це буде некоректно суто історично, адже багато українських мислителів писали іншими мовами. Так само не можна підміняти «генія мови» «народним світоглядом», виразником якого вважається «геній мови» і тяглість якого виходить за межі сучасної української літературної мови. Можливо, варто говорити про «мовну свідомість» українських філософів, в межах якої співіснують різні мови?

В Україні готується видання 5-го тому Європейського словника філософій. Це великий всеєвропейський проект, про який ви можете почитати тут  і тут. Україна займає чільне місце у цьому європейському проекті, залишивши позаду деяких своїх сусідів. Тому відновлюється робота семінару, який збирає провідних українських філософів, вчених, перекладачів. До складу 5-го тому увійдуть статті з української термінології, і що тільки деякі з них уже написані.

Головний доповідач - Сергій Йосипенко, доктор філософських наук, завідувач відділу історії філософії України Інституту філософії ім .Г.С. Сковороди НАНУ..

Проводить - видавництво "Дух і літера", відомий науковий і культурний центр Києва. Адреса - вул. Волоська, 8/5

Весь робочий стіл

 


Україна Модерна - міждисциплінарний науковий часопис, присвячений історії України та Центрально-Східної Європи


 

 

 

 

 

 

Книжкова полиця

Кравець Данило. За Збручем: західноукраїнська громадсько-політична думка про радянську Україну (1920–1930-ті рр.): монографія. – Львів: Львівська національна наукова бібліотека України ім. В. Стефаника, 2016. – 297 с. Кравець Данило. За Збручем: західноукраїнська громадсько-політична думка про радянську Україну (1920–1930-ті рр.): монографія. – Львів: Львівська національна наукова бібліотека України ім. В. Стефаника, 2016. – 297 с.
 

Нас підтримують:

Підтримка сайту відбувається
у рамках Програми дослідження сучасної історії України
ім. Петра Яцика
Канадського Інституту Українських Студій (Університет Альберта)
при співучасті Львівського національного університету
імені Івана Франка
та Українського Католицького Університету

Jacyk

Знайдіть нас у Facebook

Ukraina Moderna (Lviv, Ukraine) 
facebook.com - uamoderna
Будь ласка, надішліть нам запит дружби!