Україна Модерна

19 листопада 2015 р.у Центрі міської історії Центрально-Східної Європи стипендіатка Центру Ольга Казакова прочитала лекцію на тему "Від мирного атома до радянського апокаліпсису - пам'ятники Чорнобильській катастрофі в Україні, Росії та інших державах".  Пропонуємо повний відеозапис події, здійснений та підготований до перегляду силами Центру міської історії.

 

 

 

Чорнобильська трагедія 26 квітня 1986 р. стала найстрашнішою техногенною катастрофою в історії людства, подією, що змусила весь світ здригнутися. Кілька років потому, коли в СРСР почали встановлювати пам'ятники жертвам і ліквідаторам, перед скульпторами постала проблема пошуку нової пластичної мови, здатної відобразити раніше невідому за своїми причинами і розмахом подію, перетворення створеного силою людського розуму мирного атома в непідконтрольну, караючу силу, і протистояння людини енергії, яку сама людина створила, і над якою втратила контроль. Запропоновані варіанти скульптурної меморіалізації продемонстрували різні способи реакції на подолання травми через мистецтво. Пам'ятники встановлено в багатьох містах України, Росії та інших колишніх республіках СРСР, і вони є різними варіантами художньої реакції на унікальну подію, яка до того ж стоїть в одному ряду з найстрашнішими трагедіями людства в ХХ столітті.

 

 

Ольга Казакова – історик мистецтва, фахівець з архітектури другої хвилі модернізму в СРСР, куратор, старший науковий співробітник НДІ теорії та історії архітектури, директор Інституту Модернізму (Москва), кандидат мистецтвознавства. 2009 р. отримала ступінь кандидата мистецтвознавства за дослідження "Пошук образу сучасності в архітектурі "відлиги". Автор статей з історії архітектури і мистецтва 1950-80-х рр., науковий редактор збірника "Естетика "відлиги": нове в архітектурі, мистецтві, культурі" (2013). Ольга Казакова отримала місячну стипендію Центру міської історії 2015/16. У Львові вона працює над дослідженням про практики комеморації чорнобильської катастрофи.

 

 Усі записи у відеотеці

 

 

 

 

 

 

Книжкова полиця

Антропологія простору. Т. 1. Культурний ландшафт Києва та околиць / За науковою редакцією Марини Гримич. - Київ: Видавництво Дуліби, 2017. - 316 с. Антропологія простору. Т. 1. Культурний ландшафт Києва та околиць / За науковою редакцією Марини Гримич. - Київ: Видавництво Дуліби, 2017. - 316 с.
 

Нас підтримують:

Підтримка сайту відбувається
у рамках Програми дослідження сучасної історії України
ім. Петра Яцика
Канадського Інституту Українських Студій (Університет Альберта)
при співучасті Львівського національного університету
імені Івана Франка
та Українського Католицького Університету

Jacyk

Знайдіть нас у Facebook

Ukraina Moderna (Lviv, Ukraine) 
facebook.com - uamoderna
Будь ласка, надішліть нам запит дружби!