Україна Модерна

// Ірина Старовойт

1 серпня 2016 р. в серії лекцій та дискусій "Єврейські дні у Ратуші: Спільноти, середовища та держави у спірних містах ХХ століття" виступила з лекцією "Саме тут. Голокост у моєму місті" Ірина Старовойт.

Міста переживають мови і звичаї своїх будівничих і переходять в руки наступних держав, ідеологій, поколінь. Чимало з нас мешкає саме у таких містах. Ми символічно успадкували більше, ніж одну історію, а подекуди стали спадкоємцями майже цілковитої зміни мешканців, конфліктних спогадів та ландшафтів насильства й провини in extremis. У 1941-43 роках фактично у кожному місті сталися переслідування і масові вбивства євреїв. Наші батьки й діди не вміли або не відважувалися задавати питання по місцю проживання: про адреси, які для когось стали останніми, про спільноти, яких більше нема, і про те, як вони моделювали тут своє майбутнє, як жили і як були знищені у наших містах. Ландшафти травми - це якоюсь мірою зяюча пустка, присутність відсутності, те, про що не знати, як говорити.

Відверта розмова про це у радянській Україні була немислима. Однак з розпадом СРСР, зі зміною поколінь і досвіду попередні "інсталяційні матриці пам'яті" (А. Ассман) виходять з ладу. Чи можна "стерти" пам'ять цілої спільноти? Як письменники та автобіографи опрацьовують травматичні спогади? Чи нова робота колективної пам'яті допомагає чи заважає глянути у вічі жаскому минулому? Відповідей все ще не маємо, але маємо щораз більш нюансовані питання.

 

 

 Ірина Старовойт – літературознавка, редакторка сайту “Україна Модерна”, кураторка рубрики “(Де)монтаж пам’яті”, кандидатка філологічних наук (2001), доцентка кафедри культурології УКУ, керівниця проектів Центру навчальних та інноваційних технологій. Доцентка кафедри теорії літератури ЛНУ ім. І. Франка (2005-2016). Запрошена викладачка у Вищій Східноєвропейській Школі в Перемишлі (Польща, 2008-2010), доцентка-дослідниця у Гронінгенському університеті, (Нідерланди, 2012-2013). Членка Національної спілки письменників України (з 1997) та Асоціації українських письменників (з 1999). Досліджує ландшафти пам'яті і провини на рухомих кордонах Східної Європи ХХ ст., описані і проартикульовані різними мовами і розказані засобами автобіографічного письма для різних спільнот нащадками українців, євреїв, поляків. Живе і працює у Львові.

 

 Усі записи у відеотеці

 

 

 

 

 

 

Книжкова полиця

Антропологія простору. Т. 1. Культурний ландшафт Києва та околиць / За науковою редакцією Марини Гримич. - Київ: Видавництво Дуліби, 2017. - 316 с. Антропологія простору. Т. 1. Культурний ландшафт Києва та околиць / За науковою редакцією Марини Гримич. - Київ: Видавництво Дуліби, 2017. - 316 с.
 

Нас підтримують:

Підтримка сайту відбувається
у рамках Програми дослідження сучасної історії України
ім. Петра Яцика
Канадського Інституту Українських Студій (Університет Альберта)
при співучасті Львівського національного університету
імені Івана Франка
та Українського Католицького Університету

Jacyk

Знайдіть нас у Facebook

Ukraina Moderna (Lviv, Ukraine) 
facebook.com - uamoderna
Будь ласка, надішліть нам запит дружби!